ПУТИН ПРИПРЕМА ГОЛЕМА ОФАНЗИВА! Американската амбасада ги повика американците од Украиа да ја напуштат земјата

Амбасадата на САД во Киев ги повика американските граѓани да ја напуштат Украина.
„ Амбасадата на САД ги охрабрува американските граѓани да ја напуштат Украина користејќи ги достапните средства за копнен транспорт доколку е безбедно да се направи тоа“, се вели во соопштението на веб-страницата на амбасадата.

Политико сугерираше дека САД не зборуваат за сета своја воена помош за Киев

Според соопштението, оваа мерка се презема во врска со наводната веројатна закана од руски удари „на цивилната инфраструктура и владините институции во Украина во наредните денови“.
Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За ова, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства врз цивилите“ во Донбас .
Според руското Министерство за одбрана, вооружените сили напаѓаат само врз воената инфраструктура и украинските војници и од 25 март ги завршиле главните задачи од првата фаза – значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина.
Крајната цел на операцијата, според врховниот командант, е „ослободување на Донбас и создавање услови кои би ја гарантирале безбедноста на самата Русија“.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа