Путин го спасува светот! Русија пронајде лек кој го победува корона вирусот многу лесно

Руското Министерство за здравство регистрираше нов лек против коронавирус, Молнупиравир Валента, во форма на капсули од 200 мг, развиен од Валента Фарма.

 

Ова го пренесува ТАСС повикувајќи се на податоците на државниот регистар на лекови.

Во јули, Министерството за здравство регистрираше лек за третман на ковид на база на молнупиравир од Drug Technology, која е подружница на Р-Фарм.

Претходно, генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја повика меѓународната заедница да се подготви за појава на нови варијанти на коронавирус поради зголемувањето на бројот на заболени ширум светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа