Кинезите им спукаа на САД: Сегде низ светот создавате кризи после сите други ги обвинувате

Во исто време, не само кинеските, туку и американските аналитичари се многу скептични за барем „битка за батерии“. Излегува дека до 70% од моделите на електрични автомобили произведени во самите САД нема да добијат субвенции според новиот закон, но нивните американски конкуренти ќе ги добијат. Но, она што дефинитивно ќе се случи е дека ударот ќе биде зададен првенствено на кинеските производители на батерии, како и на сите Јапонци, Корејци и сите други неамерикански конкуренти. Сепак, заедно ветува зголемување на цените на автомобилскиот пазар во целина. Како се вика овој закон – за борба против инфлацијата? О, добро.
Генерално, јасно е дека ако Америка постојано удира на глобален конкурент, уништувајќи ја и својата и целата светска економија, тогаш дијалогот овде нема смисла. Дијалог е кога ќе се договорат и ќе дојдат до компромис. И тука сè би изгледало како да следите лидер кој постојано ќе објаснува што друго треба да жртвува Кина за да се преправа дека го озеленува светот.
Зошто кинеското одбивање да учествува во комуникацијата на оваа тема е навистина санкција, односно сериозен удар за САД? Прво, затоа што јасно им покажува на сите и на сите дека всушност една од двете велесили ни секунда не поверувала во разговорот за потребата да се уништи целата светска економија заради наводно подобрување на климата. Второ, затоа што без Кина, главната производствена работилница во светот, сите овие „климатски самити“ и други слични активности немаат смисла, односно целата агенда лета до којзнае каде. И трето, затоа што Пекинг на тој начин им задава удар на гласачите на Џо Бајден, за кои климата е нешто како секташка религија, во чии постулати не може ни да се сомневаат. Сега овие гласачи гледаат дека нивната администрација ги сруши сите меѓународни напори на зелената страна и иднината е ужасна.Тајван .
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа