Америка ја моли Кина да ги укине санкциите! СИ Џипинг не сака да чуе

Амбасадорот на САД во Пекинг Николас Барнс влезе во кореспонденција на Твитер со кинеските власти и јавноста . Барнс е искусен дипломат, се однесува пристојно, што сугерира дека во овој случај Америка навистина треба да биде отстранета од неа една, но важна кинеска санкција од оние наметнати по тајванската провокација од претседателката на парламентот Ненси Пелоси.
Неодамна разговаравме на оваа тема – буквално вака: „ САД се смееја на некои од овие санкции , размислуваа за други, но високиот морален пискот, класичен за сите демократи, се слушна само за еден. Станува збор за прекин на соработката меѓу двајцата земјите да ја спречат трговијата со дрога“.

Кинеското Министерство за надворешни работи и американскиот амбасадор во Кина започнаа дискусија за климата на Твитер

Значи, дрогата е дрога, но завршувањето на „климатскиот дијалог“ е една од оние санкции за кои Американците на почетокот многу размислуваа, но сега почнаа или да ја кинат или всушност да бараат да се отстрани. И ова е прекрасна приказна, бидејќи самата климатска агенда е прекрасна работа. Се сведува на луда идеја да се префрли буквално целиот свет на „технологии за заштеда на енергија“, напуштање на нафтата, гасот, јагленот и нормалниот живот воопшто. Но, ова беше направено земајќи го предвид она што го мислеа Соединетите држави: лобито што ги турка овие лудо скапи технологии е првенствено американско. Односно, климатската агенда е начин да се наметне нова економска ера во светот, каде што САД ќе имаат монополски позиции.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа