Страшно: Балканот не смее да мрдни! Руска подморници забележана во Јадранското Море – „Да испукаат само еден проектил“…

Експертот за безбедност проф. д-р. sc. Гордан Акрап, коментирајќи го движењето на руските бродови во Јадранот, вели дека целата акција не треба да се сфаќа толку сериозно.

Да потсетиме, италијанскиот весник „Ла Република“ објави дека руски воени бродови се обиделе да го блокираат излезот на американскиот носач на авиони „Хари Труман“ од Јадранското Море. Наводно биле на висина на Анкона, а Акрап посочува дека на височината на Сплит бил и бродот „Григоровиќ“, виден од хрватското крајбрежје.

Сепак, тој рече дека оваа акција не треба да се сфаќа толку сериозно.

„Ова е вообичаена активност на вооружените сили на Руската Федерација, без разлика дали се работи за воздушни или поморски сили, кои се обидуваат да стапат во контакт со силите на НАТО за да ја тестираат организацијата, ефективноста, мобилноста и системот на команда, контрола и раководството на НАТО алијансата и земјите членки на НАТО алијансата во кризи“, рече Акрап.

Тој додаде дека вакви случаи често гледаме на Балтикот, односно Северното Море и Норвешка, а сега го гледаме и на Јадранот. Тој истакна и дека морето е многу добро заштитено – го штити Хрватска, делумно Албанија и Италија.

„Во таа област има и три големи поморски бази кои ги користат италијанските вооружени сили, но и силите на НАТО алијансата“, рече Акрап.

Исто така, како што вели, Русите веќе зазеле поморска воздухопловна база во Сирија и ја направиле своја база. Тој додаде дека во најновата руска стратегија претседателот Владимир Путин напишал дека целиот Медитеран, а не само источниот, е театар на нивните операции.

Според него, покрај четири брода, во Јадранското море влегле и неколку подморници, но биле следени од почеток до крај и веднаш се вратени. Немаше закани за земјите членки на НАТО алијансата, ниту за вооружените сили“, рече Акрап.

Од друга страна, воениот аналитичар Ивица Мандиќ не е изненаден од доаѓањето на руските сили на Јадранското Море.

„Ништо особено необично за воените бродови да дојдат и да ги гледаат вежбите на другата страна, ова е на некој начин провокативно во смисла на приближување, но не е закана, особено за ударната група на носачите“, рече Мандиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа