Објавија ВИДЕО со атентаторот на Дарија Дугина, која служела во „Азов“ Погледнете како влага во Русија и како ја осмислила експлозијата

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација (ФСБ) објави видео снимка од украинската државјанка Наталија Вовк, осомничена за убиството на новинарката Дарија Дугина, ќерка на јавната личност Александар Дугин.

Беше претставена и епизода од камерите кои го снимија Вовк во близина на куќата во која живееше Дугина.

ФСБ покажа и фотографии од автомобилот на жената, на кои се гледа дека таа ги сменила регистарските таблички.

Наводниот убиец на новинарката Дарја Дугина се покажа дека е борец од Азовскиот полк (терористичка организација забранета во Русија), пренесува Телеграмскиот канал SHOT. Според каналот, на интернет се појавила фотографија од личната карта на Наталија Вовк, од која произлегува дека таа била воен службеник од Азов.

Претходно ФСБ го објави откривањето на убиството на Дугина. Според агенцијата, тоа го извршиле украинските специјалци, а извршител на убиството бил Вовк, кој исчезнал по злосторството во Естонија.

Наталија Вовк пристигна во Москва на 23 јули со нејзината 12-годишна ќерка Софија Шабан и изнајмила стан во зградата во која живеела Дугина. Жената ја следела со Mini Cooper, на кој постојано ги менувала регистарските броеви – украински, казахстански, руски…

“Ќерката на Александар Дугин ја следеа цел месец. И не тој, туку неговата ќерка беше вистинската мета”, пишуваат руските социјални мрежи.

По убиството, сторителот ја напуштил државата и побегнал во Естонија, а автомобилот Мини Купер брзо бил продаден преку интернет портал.

Дарја Дугина загина во експлозија на автомобил на автопатот Можаиское во московскиот регион вечерта на 20 август. Таа се враќала од фестивалот Традиција со автомобил кој првично требало да го вози нејзиниот татко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа