НЕОЧЕКУВАН ПРЕСВРТ – Ројтерс: Германија паѓа во зависност од Кина со невидено темпо

Германија се најде во двојна стапица. Антируските санкции покажаа дека економијата на земјата е премногу зависна од евтината руска енергија.

Иако германските власти велат дека нивната земја ги презема сите мерки за да излезе од оваа зависност, се покажа дека не е се така едноставно. Ројтерс, повикувајќи се на анализата на германските економисти, пишува за студија чии резултати покажале дека Германија прави големи чекори кон зависноста од Кина.

Во извештајот се вели дека германската економија станала позависна од Кина во првата половина на 2022 година, при што директните инвестиции и трговскиот дефицит достигнаа нови високи, и покрај тоа што Берлин е под политички притисок да престане да соработува со Пекинг.

Истовремено, според податоците на германскиот економски институт, Кина значително го намалила обемот на увоз од Германија. Ова се должи на растечкиот тренд на неговото производство на кинескиот пазар. Едноставно, Кина е во состојба да си обезбеди низа стоки наместо увоз.

Авторот на аналитичката студија Јирген Матес истакна дека германската економија е многу повеќе зависна од Кина отколку обратно. Тој, исто така, предупреди дека оваа зависност е политички проблем, бидејќи позицијата на Пекинг за ситуацијата во Украина и нејзиниот воен став кон Тајван привлекуваат големо внимание од германскиот бизнис.

Но, и покрај стравовите и предизвиците, економската меѓузависност со Кина во првата половина на 2022 година се движеше, како што рече економистот, „во погрешна насока со огромна брзина“.

Аналитичарите открија дека германските инвестиции во Кина изнесуваат околу 10 милијарди евра помеѓу јануари и јуни 2022 година.

Уделот на Кина во увозот од Германија се зголеми на 12,4% во првата половина на 2022 година од 3,4% во 2000 година, а во исто време, увозот на кинески стоки во Германија по вредност се зголеми за 45,7% на годишна основа во првите 6 месеци од оваа година.

Трговскиот дефицит на Германија со таа земја скокна на речиси 41 милијарда евра до средината на 2022 година. Истовремено, од институтот појаснуваат дека овој јаз само ќе се зголемува.

Германските економисти повикаа на промена на политиката. Тие веруваат дека Германија треба да ги намали стимулациите за водење бизнис со Кина и да бара начини да ја зголеми трговијата со другите пазари во развој, особено во Азија.

Јирген Матеус ги повика и германските бизнисмени да ја „зауздаат ​​зависноста од Кина“. Тој предупреди дека какви било западни санкции против Пекинг, како што е кинеската „инвазија“ на Тајван, може да доведе до банкрот на особено ранливите компании.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа