ЗАПАДОТ САКА КИЕВ ДА СЕ ПРЕДАДЕ ?! Кулеба шокира со своите тврдења: „Сите го чекаат падот на Украина!

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитриј Кулеба вели дека некои од неговите странски колеги често го прашуваат уште колку може неговата земја да издржи во војната против Русија.

Неколку земји на Запад чекаат Киев да се предаде и мислат дека нивните проблеми веднаш ќе се решат кога тоа ќе се случи, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба.

– Често ме прашуваат на интервјуа и додека разговарам со други министри за надворешни работи: „До кога ќе издржите?“. Тие го бараат тоа, наместо да прашуваат што друго може да се направи за да ни помогнат заедно да го победиме Путин во најкус можен рок – рече Кулеба, истакнувајќи дека ваквите прашања сугерираат дека „сите го чекаат падот на Украина“.

Кулеба, исто така, додаде дека некои западни земји се подготвени да прифатат предавање на Украина во тековниот конфликт со Русија и таа да отстапи некои од нејзините територии, на што Киев постојано инсистирал дека никогаш нема да се согласи.

Минатата недела, Михаило Подољак, помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, отфрли воен пораз на Киев како можно сценарио и додаде дека ќе се бори „до последниот руски државјанин на територијата на Украина“, со помош на западно оружје за кое рече дека ќе биде испорачано во земјата без разлика на цената.

Подољак, исто така, посочи дека никој нема да се обиде да преговара за примирје со Русија на сметка на Украина, поради угледот на претседателот Зеленски.

Зеленски постојано го осудува инсистирањето на некои западни земји за мирно решавање на конфликтот без да се земат предвид интересите на Киев.

Во меѓувреме, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предвиде дека конфликтот меѓу Русија и Украина на крајот ќе заврши со пријателско решение, но инсистирал на тоа дека Киев мора да продолжи да добива воена поддршка од Западот за да ја подобри својата преговарачка позиција.

Москва започна голема воена операција во Украина кон крајот на февруари по седумгодишниот конфликт во Донбас и неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорот од Минск за прекин на огнот. Протоколите со посредство на Германија и Франција се осмислени да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не биле спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае рускиот суверенитет над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Исто така, Русија објави дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа