АЛЕКСАНДАР ДУГИН: Непријателите на Русија гнасно ја убија, ќерка ми го положи животот на олтарот – РУСИЈО ПОБЕДИ, ТЕ МОЛАМ

Рускиот бизнисмен Константин Малофеев на Телеграм ја објави првата изјава на филозофот Александар Дугин по убиството на неговата ќерка Дарија.

„Како што сите знаете, како резултат на терористички напад на нацистичкиот украински режим, мојата ќерка Дарија Дугина беше брутално убиена од експлозија пред моите очи. Таа беше убава православна девојка, патриот, воен дописник, експерт за централни канали и филозоф. Нејзините говори и известувања секогаш беа длабоки, приземни и воздржани. Таа никогаш не повикуваше на насилство и војна. Таа беше ѕвезда во подем на почетокот на нејзиното патување. Непријателите на Русија ја убија подло, скришум“, се вели во пораката на Дугин на Телеграм.

Тој нагласи „дека рускиот народ не може да биде скршен дури и со такви удари и дека украинскиот режим нема да го постигне она што го сака“.

„Сакаме само наша победа. Ќерка ми го положи моминскиот живот на својот олтар. Затоа победи, ве молам“, додаде тој.

ФСБ претходно објави дека убиството на Дарија Дугина е расветлено и дека зад тоа стојат украинските тајни служби.

„Како резултат на комплекс од итни оперативни и истражни мерки, Федералната служба за безбедност го реши убиството на руската новинарка Дарија Дугина, родена во 1992 година“, нагласуваат од ФСБ. Специјалната служба утврдила дека „злосторството го подготвиле и извршиле украинските специјалци“, а негов сторител е украинската државјанка Вовк Наталија Павловна, родена 1979 година.

Според ФСБ, таа пристигнала во Русија на 23 јули 2022 година, заедно со нејзината ќерка Шабан Софија Михајловна, родена во 2010 година.

На денот на убиството Вовк и Шабан биле на литературно-музичкиот фестивал Традиција, каде Дугина била почесен гостин“, соопштија од ФСБ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа