Ако Курти започне насилство СРПСКАТА ВОЈСКА влегува на Косово

Професорот по безбедносни науки Мирослав Бјеговиќ оцени дека српската делегација дошла на преговорите во Брисел со цел да се постигне некаков напредок, но дека следело студен туш од т.н. на косовскиот премиер Аљбин Курти, кој самоволно ги отфрла сите предлози и решенија и истовремено се заканува со вооружен конфликт и насилство врз Србите од 1 септември.

– Токму од тие причини можевме да ја видиме огромната загриженост на Вучиќ и како последица на тоа закажување итна средба со претставниците на Србите од Косово и Метохија. Морам да ја изразам и мојата лична загриженост за идеите и одлуките на Курти кои треба да се спроведат првенствено на северот на Косово и Метохија, кои претставуваат почеток на воена опасност што тешко ќе ја избегнеме – рече Бјеговиќ.

Според неговите зборови, Албанците во тој случај мора да бидат свесни дека ќе добијат соодветен одговор од српските безбедносни сили во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

– Српските безбедносни сили нема да дозволат српски погром и на тој начин ќе ја ослободат нивната окупирана територија од терористите – рече тој и додаде дека тоа недвосмислено значи дека воено ќе влезат на северот на Косово и ќе ја обезбедат безбедноста на сите граѓани.

Како што рече тој конфликт би траел 48 часа и би се решил со победа на српските безбедносни сили.

Бјеговиќ посочува и дека ситуацијата може да ја решат само Соединетите Американски Држави, а не ЕУ која го загуби авторитетот.

– Од тие причини мора да се обидеме да ја засилиме жешката линија со НАТО и Вашингтон, но прашање е што тие би побарале за возврат – смета Бјеговиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа