Полска им се закани на Русија и НАТО со одговор на распоредувањето на „Кама“ во Калининград

Заменик-министерот за одбрана на Полска Војчех Скуркијевиќ му се закани на НАТО со одговор на распоредувањето на хиперсонични ракети Кинжал во регионот Калининград во Русија.

„Нашите акции, во консултација со нашите сојузници и со седиштето на НАТО, се и ќе продолжат да бидат адекватни на заканите и дејствијата преземени од Руската Федерација“, рече функционерот, одговарајќи на прашање на новинската агенција ПАП за појавата на нови оружје во руската полуексклава.

Тој тврди дека соработката во НАТО е „основа за обезбедување на безбедноста на Полска“. „Овие гаранции беа и остануваат на сила, а нашите партнери јасно ги кажуваат своите обврски во овој поглед: поединечни членки на Северноатлантската алијанса, како и американскиот претседател Џо Бајден“, додаде заменик министерот за одбрана на Полска.

Според него, петтиот член од повелбата на Северноатлантската алијанса останува на сила и во случај на закана, членките на воениот блок ќе постапуваат по формулата „еден за сите и сите за еден“.

Претходно, Министерството за одбрана на Русија соопшти дека три МиГ-31 со ракети Кинжал биле распоредени во Калининградската област. Како дел од стратешкото одвраќање, тие деноноќно ќе бидат на борбена должност.

Хиперсонична комплексна ракета Кинжал, според програмерите, е загарантирана да ги надмине сите постоечки системи за воздушна и противракетна одбрана, доставувајќи нуклеарни и конвенционални боеви глави на растојание до две илјади километри.

Ловците МиГ-31И вооружени со хиперсонични ракети Кинжал успешно се користат за време на руската воена специјална операција во Украина, изјави минатата недела генерал-полковник Сергеј Дронов, командант на руските воздухопловни сили, заменик врховен командант на руските воздушни сили. во интервју за весникот Краснаја звезда.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа