Микробиолог откри како руските војници умираат од отровот што го користела Украина

Отровната супстанца „ботулински токсин“ од типот „Б“, која Украина ја употреби против руските војници во Запорожје, влијае на слузокожата, па дури и во многу мали дози може да предизвика труење со фатални исходи, изјави микробиолог, поранешен член на Комисија на ОН за биолошко и хемиско оружје, Игор. Никулин.

Претходно Министерството за одбрана на Руската Федерација објави дека Украина употребила отровни материи против руската армија во областа Запорожје. Во телото на војниците донесени во болница е пронајдена отровната материја „ботулински токсин“ тип „Б“.

„Ботулинскиот токсин продира во белите дробови, генерално влијае на слузокожата – очите, носот, белите дробови и предизвикува тешко труење, често фатално, а фаталната доза е многу мала, само неколку милиграми. Метаболизмот на кислородот се прекинува, ацетилхолинот се блокира и човекот умира од задушување, од недостаток на кислород“, открива Никулин.

Тој рече дека „ботулинскиот токсин“ бил, а можеби и останува, во служба на американската војска и објасни дека Американците дури имале и бомби полни со оваа супстанца. Експертот истакна дека такви бомби може да се користат во регионот Запорожје.

Според Никулин, „ботулинскиот токсин“ е супстанца од животинско потекло, а не биолошко оружје. Обично се користи за труење, на пример, вода или која било друга супстанца што ја користат луѓето. Покрај тоа, експертот не исклучи дека Украина може да ја растера оваа супстанца со помош на дронови.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа