Захарова: Ако се обзнани украинска вмешаност во убиството на Дарија Дугин Украина ќе ја прогласиме за терористичка земја

Таа ја објави соодветната објава во Телеграм.

„Доколку се потврди украинската трага – а оваа верзија ја искажа шефот на ДПР Денис Пушилин, и мора да биде потврдена од надлежните органи – тогаш треба да зборуваме за политиката на државен тероризам што ја спроведува режимот во Киев“, Захарова. кажа.

Претходно, ТАСС, повикувајќи се на агенциите за спроведување на законот,  извести за експлозија на  автомобил Toyota Land Cruiser Prado во близина на селото Bolshie Vyazyomy. Подоцна се дозна дека  во автомобилот била Дарија Дугин ,  ќерката на филозофот и политиколог Александар Дугин. Таа загина во експлозијата.

СК отвори  кривично дело  за инцидентот. Во исто време, претседателот на Рускиот истражен комитет, Александар Бастрикин, наложи овој случај да биде префрлен во постапката на централната канцеларија на одделот .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа