Дојде крајот, финалето е близу: Русија и Кина ќе вежбаат заеднички ефект на нуклеарни сили во маневри

Москва и Пекинг ја зајакнуваат воената соработка со цел да ја обезбедат безбедноста на своите земји во услови на нестабилна воено-политичка ситуација во светот.

Тоа го прават и за да ги координираат напорите, со што создаваат противтежа на НАТО блокот, велат руските експерти коментирајќи ги претстојните воени вежби „Восток 2022“.

Овие вежби се многу важни, особено во контекст на геополитичката конфронтација и хибридната војна што ја води колективниот Запад против Русија и Кина, додаваат експертите.

Зајакнувањето на руско-кинеската воена соработка, исто така, сугерира дека Москва и Пекинг сфаќаат дека заканите за нивната безбедност доаѓаат од еден ист центар.

Што се однесува до практичното значење на овие вежби, припадниците на вооружените сили на Руската Федерација и Кина, како и другите земји кои учествуваат во маневрите, разменуваат искуства, ја зајакнуваат меѓусебната доверба и ја подобруваат борбената готовност и вештини.

„Странските воени експерти ја нагласуваат опасноста од ваквите маневри, бидејќи веруваа дека во иднина Америка ќе се справува со Русија и Кина и дека руската и кинеската армија нема да можат да соработуваат. Но, за време на воените вежби на армиите на двете земји, тие покажуваат дека не само што можат да соработуваат и да ги координираат акциите, туку и, доколку е потребно, да спроведуваат различни воени операции, вклучително и употреба на стратешки сили, а кога велам дека јас значи нуклеарни сили“, вели рускиот воен експерт Алексеј Леонков.

Во Русија во периодот од 30 август до 5 септември ќе се одржи стратешка командно-штабна вежба „Восток 2022“, а покрај руската и кинеската армија ќе учествуваат и армиите на Индија, Белорусија, Таџикистан, Монголија и други земји. .

Маневрите ќе се одржат на 13 полигони на Источниот воен округ, а на нив ќе учествуваат руските елитни Воздухопловни сили, авијација со долг дострел и воена транспортна авијација, како и трупи на странски земји. Вежбите ќе ги води началникот на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација Валериј Герасимов.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа