„ТИЕ СЕ ПОД НАША КОНТРОЛА“ Руските сили и самопрогласената ЛНР влегоа во градот Соледар

Русите напредуваат во борбите.

Силите на Русија и на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) ја напуштија индустриската зона Соледар и влегоа во градот, каде ставија под контрола неколку улици, изјави денеска офицерот на Народната милиција на ЛНР, Андреј Марочко.

– Што се однесува до населбата Соледар, има и голем број успеси – рече Марочко, пренесе ТАСС.

Како што рече Марочко, нивните војници ја напуштиле индустриската зона и веќе има улици од тој град под нивна контрола.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа