„ТИЕ СЕ ПОД НАША КОНТРОЛА“ Руските сили и самопрогласената ЛНР влегоа во градот Соледар

117
Русите напредуваат во борбите.

Силите на Русија и на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) ја напуштија индустриската зона Соледар и влегоа во градот, каде ставија под контрола неколку улици, изјави денеска офицерот на Народната милиција на ЛНР, Андреј Марочко.

– Што се однесува до населбата Соледар, има и голем број успеси – рече Марочко, пренесе ТАСС.

Како што рече Марочко, нивните војници ја напуштиле индустриската зона и веќе има улици од тој град под нивна контрола.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog