„ВАШИНГТОН И ЛОНДОН ЌЕ НОСЕТ ОДГОВОРНОСТ“ Москва го предупреди Западот за последиците од катастрофата што му се заканува на светот

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска изјави дека Вашингтон, Лондон и нивните „слуги“ ќе сносат целосна одговорност за евентуална катастрофа во нуклеарната централа Запорожје.

Во Ташкент, на годишниот состанок на секретарите на советот за безбедност на членките на Шангајската организација за соработка, Патрушев рече дека украинските сили, со охрабрување на Американците, постојано ја напаѓаат виталната инфраструктура на нуклеарната централа Запорожје. РИА Новости.

Запорожје

Запорожје
Фото: Ројтерс

– Доколку се случи техногена катастрофа, нејзините последици ќе се почувствуваат во сите делови на светот. Во исто време, Вашингтон, Лондон и нивните послушници ќе сносат целосна одговорност за тоа – рече Патрушев.

Според неговите зборови, Западот не престанува да се подготвува за отворен вооружен конфликт со Русија .

Украинската нуклеарна централа Запорожје е под контрола на руските сили од март, а Москва тврди дека украинските сили ја гранатираат областа каде што се наоѓа нуклеарната централа.

БОНУС ВИДЕО: Руската артилерија цели на украинските позиции кај Писки

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа