СЗО издаде предупредување откако ГЕЈ пар го зарази своето куче со мајмунска сипаница – Држете се настрана од животни

Луѓето заразени со вирусот треба да се држат настрана од животните, соопшти здравствената агенција на ОН откако Граунд Зеро објави напис од Телеграф за случајот на француски геј пар кој го заразил своето куче со мајмунски сипаници.

Светската здравствена организација издаде предупредување до луѓето заразени со мајмунска сипаница да се изолираат од животните, откако првиот познат случај на пренесување од човек на куче беше документиран во медицинскиот журнал Лансет.

„Ова е прв пријавен случај на пренесување од човек на животно… и веруваме дека е прв случај на инфекција кај куче“, рече техничкиот водач на СЗО за мајмун сипаници, Розамунд Луис, за новинарите во средата. Епидемиолозите беа свесни дека таков пренос е возможен, а некои јавни здравствени агенции веќе ги советуваа заразените да се „изолираат од своите миленици“, но конкретни примери не беа документирани до минатата недела.

Извештајот на Лансет опишува двајца геј мажи кои живеат заедно во стан во Париз со нивниот италијански Greyhound. Тие ги забележале лезиите на кучето 12 дена откако почнале нивните симптоми и откриле дека „спиеле“ со своето куче. Генетската анализа потврди дека вирусот што го заразил кучето е истиот сој што ги заразил неговите сопственици.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа