РАДИОАКТИВЕН ОБЛАК ДОАЃА ВО  МАКЕДОНИЈА! Симулација на ширење на радијација во случај на нуклеарна катастрофа во Запорожје: И нашата земја би била погодена од опасни честички (ВИДЕО)

Имајќи предвид дека тензиите продолжуваат да растат околу нуклеарната централа Запорожје – најголемиот нуклеарен реактор во Европа – научниците од Украинскиот хидрометеоролошки институт симулираа ширење на радијација што ќе се случи по нуклеарна катастрофа во централата.

Научниците открија дека поради временските услови во изминатите неколку дена, радиоактивните загадувачи би можеле да стигнат дури до Балтичкото Море на север, а по пат да ги зафатат Естонија, Летонија, Литванија и Полска, како и Белорусија.

Флеш препорачува

На запад, радиоактивни загадувачи ќе влезат во Молдавија, Романија, Словачка, Унгарија, Чешка и Србија.

На почетокот на инвазијата на соседната земја, Русија ја зазеде нуклеарната централа во Чернобил, а на 4 март ја зазеде и електраната во Запорожје, создавајќи ризик од радијациона катастрофа.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) го вклучи алармот поради неодамнешното гранатирање околу нуклеарната централа Запорожје, велејќи дека моменталната ситуација претставува висок ризик и може да доведе до „нуклеарна катастрофа“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа