Ким Јонг Ун и Путин Брзо се договорија:  илјада корејски работници тргнуваат да го обноват Доњецк

Доњецк и Пјонгјанг се договорија работниците од КНДР да учествуваат во обновувањето на Донбас. ДНР добива можност да ги заобиколи санкциите, да ги обнови фабриките и да заработи пари, а КПР стекнува високопродуктивна и суперквалификувана работна сила.

Пушилин е подготвен да прими корејски работници

Шефот на Доњецката Народна Република (ДПР), Денис Пушилин, испрати телеграма до лидерот на КНДР , Ким Џонг-ун , во која му го честиташе на севернокорејскиот лидер Денот на ослободувањето на Кореја 15 август, пренесува spnews. co.kr, повикувајќи се на Централната новинска агенција на Кореја.

Пушилин изрази уверување дека меѓу ДНР и Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) „ќе има заемно корисна билатерална соработка што ги задоволува интересите на народите на двете земји“.

Минатиот месец Северна Кореја официјално ги призна ДПР и Луганската Народна Република (ЛПР).

Првите 1.000 корејски работници се веќе на пат

Дејли НК (јужнокорејски онлајн весник за вести што ги покрива севернокорејските прашања) објави дека Пјонгјанг им наредил на компаниите кои работат во Русија да се подготват да испратат работници во Донбас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа