Ердоган: Не сакаме да доживееме уште еден Чернобил, војната ќе заврши на преговарачка маса /ФОТО/

Претседателот Реџеп Таип Ердоган, претседателот на Украина Володимир Зеленски и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш одржаа заедничка прес-конференција.

Претседателот Ердоган рече: „Ја изразивме нашата загриженост за воените дејствија околу нуклеарната централа Запорожје. Не сакаме да доживееме уште еден Чернобил“.

„Анкара го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Ги поддржуваме нашите украински пријатели и ќе продолжиме да го правиме тоа во иднина“, нагласи претседателот.

Според него, околу 325.000 Украинци се привремено лоцирани во Турција. Покрај тоа, Турција прими 1.507 луѓе, вклучувајќи 1.099 сирачиња. Овие лица ќе бидат во Турција додека не се нормализира ситуацијата во Украина, рече претседателот.

Претседателот изрази задоволство од резултатите од Договорот за извоз на жито од украинските пристаништа: „Од 1 август, со помош на 25 бродови, на светските пазари испорачавме околу 625.000 тони украинско жито.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа