Европската индустрија е мртва ако цената на бензинот надмине 4.000 долари

Следната зима, цените на гасот во Европа може да надминат 4.000 долари за 1.000 кубни метри, според Газпром.

„На берзите во Европа, цените на бензинот ја поминаа границата од 2.500 долари. Според конзервативните проценки, доколку трендот продолжи, цените во зима ќе надминат 4.000 долари за илјада кубни метри“, се наведува во прогнозата објавена на каналот „Телеграм“ на компанијата.

Јуриј Риков, раководител на енергетскиот оддел на Институтот за енергетика и финансии на Русија, ја коментираше ситуацијата на европскиот пазар на гас.

„Гасот веќе порасна на четири илјади долари, меѓутоа, за кратко време“, потсети тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа