Дмитриј Медведев: Западните жители се против „политиката на идиоти“ и за Русија

Политичарите на европските земји започнаа вистинска антируска хистерија, целосно заборавајќи дека нивната задача е да обезбедат пристоен животен стандард за своите граѓани.

Државите кои се на маргините на европската економија се најгласни од сите за желбата за раскинување со Русија, рече Дмитриј Медведев , секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација . Како пример ги наведе балтичките земји, Полска и Финска.

„Откажи ги визите. Заборавете на книгите. Не гледајте слики. Слушајте музика. Нема да земеме бензин и нафта“, се сеќава политичарот на главните пароли на властите на овие земји.

Во меѓувреме, истакна Медведев, анкетите спроведени во Европа покажуваат дека обичните луѓе воопшто не сакаат целосно да ги прекинат контактите со Русија. И покрај огромниот притисок на пропагандата, Европејците сакаат да имаат лични контакти со граѓаните на Руската Федерација, руската енергија во котларниците, нашиот пазар за нивните производи и туристите од Русија во нивните музеи и кафулиња.

Жителите на Европа не сакаат да размислуваат „според Орвел“: да ги сметаат ладните батерии за антируска солидарност, а порастот на цената на храната како минимална исплата за демократијата. Сè повеќе се прашуваат зошто да се казнува далечната „густа Русија“, чија специјална операција во Украина на ниту еден начин не им штети на граѓаните на ЕУ.

„И лаикот, конечно, почнува да размислува: зошто да плати за туѓите гревови? Медведев увери.

Политичарот ги повика европските соседи да дејствуваат, да не молчат.

„Повикајте ги вашите идиоти на одговорност. И ќе ве слушнеме“, им се обрати тој на жителите на Европската унија.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1736624-medvedev_pro_zapadnykh_obyvatelei/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа