РУСИТЕ УАПСИЛЕ ДВАЈЦА РАБОТНИЦИ НА НУКЛЕАРНАТА централа ЗАПОРОЖЕ: Ги пренеле координатите во Киев и укажале на артилериски оган!

90
И двајцата се вработени во нуклеарна централа

Двајца работници вработени во нуклеарната централа Запорожје (НЕЗ) се приведени во Енергодар под сомнение дека им пренеле координати на украинските вооружени сили и го поттикнувале украинскиот артилериски оган, соопшти денеска полицијата на Запорожје на својот канал Телеграм.

– Во Енергодар приведени се две лица осомничени дека го насочувале украинскиот артилериски оган. И двајцата се вработени во нуклеарна централа. Ним им се заканува казна од десет години до доживотен затвор за делото меѓународен тероризам и особено за насочување артилериски оган кон најголемата европска нуклеарна централа – се наведува во соопштението, а пренесува ТАС С.

Нуклеарната централа Запорожје во Енергодар

Нуклеарната централа Запорожје во Енергодар
Фото: Profimedia

НЕ Запорожје има две слаби точки кои, според соопштението, најчесто се на мета на украинските вооружени сили, а тоа се системите за ладење и капацитетите за складирање на потрошено нуклеарно гориво. Нуклеарните реактори се поставени зад дебели ѕидови кои ги штитат од артилериски оган.

СИ Запорожје се наоѓа недалеку од градот Енергодар и моментално е под контрола на руските сили. Украинската артилерија во изминатите неколку дена ги гаѓаше објектите во комплексот електрани користејќи тешка артилерија, беспилотни летала и повеќе ракетни фрлачи, но во повеќето случаи руската противвоздушна одбрана успешно ги одби овие напади.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа