Веќе во октомври 2021 година, Белата куќа јасно разбра дека Русија ќе започне голема офанзива против Украина. Ова го објави Вашингтон пост, повикувајќи се на свои извори во Белата куќа и НАТО.

Според публикацијата, во октомври 2021 година, Бајден одржал состанок со воени и разузнавачки претставници кои, врз основа на нивната анализа, го убедиле американскиот претседател дека Кремљ се подготвува за војна.

Сателитските снимки и пресретнати разузнавачки информации покажаа дека Русија се подготвува да започне целосна војна против Украина.

Плановите на Путин беа амбициозни: рускиот лидер се надеваше дека ќе го освои поголемиот дел од Украина, а потоа ќе му се закани на источното крило на НАТО. САД знаеја дека е неопходно итно да се подготви Украина за војна. Но, проблемот беше што некои земји од НАТО ја намалија довербата во САД.

Есента Белата куќа почна да бара начини за подобрување на одбранбените капацитети на Украина. 

Претседателот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, во октомври изјави дека разузнавачките информации укажуваат дека Путин планира голем стратешки напад врз Украина од неколку правци истовремено.

Конкретно, беше објавено дека Русите сакале да го опкружат Киев од сите страни. Руските сили планирале да го освојат главниот град на Украина за 3-4 дена и биле подготвени да го убијат Володимир Зеленски „ако ситуацијата го бара тоа“. Русија сакаше да ја назначи својата марионета наместо Зеленски.

Русите сакаа во рок од неколку недели да стигнат до западниот дел на Украина, линијата север-југ што се протега од Молдавија до западна Белорусија. Тие нагласуваат дека овие земји се „населени со неонацисти“.

Американските разузнавачи се шокирани: не можат да веруваат дека Русија ќе го изгуби разумот, знаејќи дека тоа може да има непредвидливи последици. Бајден ги притиска советниците – дали навистина мислат дека Путин ќе удри. И рекоа дека е сосема реално.

Конкретно, директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, кој беше американски амбасадор во Москва и имаше најдиректен контакт со Путин од кој било во администрацијата на Бајден, го опиша рускиот лидер како фиксиран за Украина.

Според разузнавачките служби, Путин пресметал дека неговиот обид да ја преземе Украина ќе предизвика бес на Западот, но не и конкретна акција.

Ова се должи на многу фактори – желбата на САД да избегнат нови војни по Авганистан, пандемијата, оставката на германската канцеларка Ангела Меркел, претседателските избори во Франција и економскиот пад по Брегзит во Велика Британија.

По тајната средба во октомври, Бајден донесе две одлуки – да ја предупреди Москва за последиците од војната и да ги информира Киев и сојузниците за заканата што се наѕира.

Изданието забележува дека разузнавачките податоци биле пренесени и на украинското раководство. Но, Украина беше скептична кон нив.

Министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба тоа го објасни со фактот што Украина побара детали, но тие не беа дадени. Европа и НАТО, исто така, не веруваа целосно во целосна инвазија.

На 12 јануари, директорот на ЦИА Вилијам Барнс го предупреди Зеленски во Киев за плановите на Русија. Барнс му ги кажува на украинскиот претседател сите детали што ги дознале американските разузнавачи.

Зеленски разбира дека Кремљ подготвува удар од гром против Украина, а една од целите е „заземање на Киев и ликвидација на централната власт“.

Американските разузнавачи сугерираат опција во која десантната сила на руската армија ќе слета во Гостомел за оттаму да започне „громски напад врз Киев“.