Путин: На САД им требаше војна затоа украинците ги користат како топовско месо

Од порака на Владимир Путин до учесниците и гостите на X Московската конференција за меѓународна безбедност.
📌 «САД и нивните вазали грубо се мешаат во внатрешните работи на суверените држави: организираат провокации, државен удар, граѓански војни.
За да ја задржат својата хегемонија, им требаат конфликти. Затоа ја подготвија судбината на топовското месо за народот на Украина, го спроведоа „антирускиот“ проект, ги затворија очите пред ширењето на неонацистичката идеологија, на масакрите на жителите на Донбас, пумпаа и продолжуваат. да го пумпа режимот во Киев со оружје, вклучително и тешко.
Под овие услови, решивме да спроведеме специјална воена операција во Украина во целосна согласност со Повелбата на Обединетите нации».
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа