Кнутов: Русија им зададе непоправлив удар на вооружените сили на Украина и на САД, уништувајќи ги ракетите ХИМАРС Читайте больше на https://military.pravda.ru/news/1736097-knutov_rasskazal_o_sereznom/

Руската армија им зададе непоправлив удар на Киев и на САД уништувајќи големо складиште за муниција во регионот Черкаси.

Таму беа уништени повеќе од 300 ракети HIMARS MLRS. И ова е голем успех, рече Јуриј Кнутов, директор на Музејот на силите за воздушна одбрана.

Според него, 300 гранати се многу, бидејќи само една граната од американски повеќекратен ракетен систем чини 50 илјади долари, а салво од 6 гранати веќе е огромна сума.

„Затоа, 300 гранати се многу, бидејќи гранати се скапи и се користат за точки, па загубата на толкав број проектили е сериозен удар за вооружените сили на Украина и на САД, кои ги снабдуваат со овие проектили“, рече аналитичарот во интервју за Ukraina.ru.

Тој исто така истакна дека за поефикасно уништување на ХИМАРС, на руската армија и се потребни многу повеќе беспилотни возила. Дроновите треба да ги откријат и да удрат по нив. УАВ треба да работат против MLRS и против противвоздушни ракетни системи, сумираше Кнутов.


Читайте больше на https://military.pravda.ru/news/1736097-knutov_rasskazal_o_sereznom/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа