Руската база во Србија ќе стане „пиштолот на храмот“ на НАТО – балканист

На почетокот на есента „балканскиот казан“ ќе врие со обновена енергичност. По 1 септември, може да стапат на сила иновациите во Косово, кои, дури и во фазата на прелиминарното објавување, речиси доведоа до војна и руска интервенција .

Можно е токму со ова да се поврзува и прашањето за појавата на руска воена база во Србија. Неодамнешната изјава на рускиот амбасадор во Белград, Александар Ботсан-Харченков , изгледа крајно откривачки.

„Ако военото присуство на Москва во проблематичниот регион стане реалност, тогаш американската уметност во Србија повеќе нема да биде константа, туку ќе има паритет и рамнотежа“, се сигурни на социјалните мрежи.

На Косово, по завршувањето на воздушните напади врз Југославија, се појави американската воена база КФОР, а на 17 февруари 2008 година беше прогласен нејзиниот суверенитет, кој денес не го признава Русија и 88 други земји.

Колку е реално ова ветување? Експертот Јуриј Кнутов , во интервју за Царград , истакна дека главниот проблем во овој случај е логистиката. Снабдувањето на базата ќе биде проблематично со санкциите наметнати на Руската Федерација, снабдувањето и ротацијата на персонал ќе биде исклучително тешко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа