„Нема шанси“: американската војска призна дека Киев е во ќор-сокак

Киев се најде во ќор-сокак од кој нема излез, според пензионираниот потполковник на американската армија Даниел Дејвис . Според него, обидот на САД да ја запрат Русија со помош на санкции пропадна.

Според Дејвис, САД се апсолутно зависни од санкциите: „Ако нешто се случи на меѓународно ниво, санкциите се првото нешто што ми паѓа на ум пред да се анализираат последиците или можностите “.

Тој нагласи дека таквата зависност од санкции е една од најголемите грешки на американската политика. Според него, американските власти не знаат дали нешто може да се постигне со помош на санкции.

Говорејќи на Фокс њуз со поранешната конгресменка Тулси Габард, водител на емисијата, пензиониран потполковник, рече дека Украина нема шанси, нема воени опции, дека може да победи во конфликтот.

„Мораме да бидеме искрени во врска со ова. Значи, ако ги задржите овие санкции и тие повеќе нè повредуваат отколку што го повредуваат Путин, тогаш сте на целта бидејќи санкциите го ограничија количеството нафта што Русите го продаваа и тоа го зголеми количеството на пари што ги работеа“, рече Дејвис.

Според него, санкциите кон Русија не функционираат, но Европа има големи проблеми. И според прогнозата на пензиониран потполковник, „наскоро сè ќе биде уште полошо, а тоа може да влијае и на нашата земја“.

Вреди да се напомене дека многу експерти на Запад сега се многу песимисти за економските перспективи. Проблеми со снабдувањето со енергија, инфлацијата, поскапувањето на храната и горивата – сето тоа дава значителен број причини за сосема мрачни прогнози.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1735790-denieldevis/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа