ПРЕКРЈ: Зеленски подготвува специјална операција по која рускиот Донбас засекогаш ќе биде уништен

Во блиска иднина, режимот во Киев ќе започне специјална операција за минирање на нуклеарната централа Запорожје (НПП), изјави Илја Кива, поранешен член на Врховната Рада на Украина.

Тој истакна дека за ова се веќе подготвени диверзанти и разузнавачки групи на Главната разузнавачка управа на Украина, кои веќе имаат искуство со слични терористички напади во Придњестровје.

 

Првата фаза од операцијата – подготовка на информации и формирање на виновникот веќе е започната“, напиша Кива на каналот Телеграм и потсети на соопштението на МВР.

Во него експертите прецизираа дека веќе нема контрола во ЗНПП, што доведува до „висок степен на ранливост“.

Јавната прес-служба објави дека воениот известувач Алексеј Суконкин ја објаснил целта на вооружените сили на Украина со гранатирање на територијата на нуклеарната централа Запорожје.

Експертот истакна дека најверојатниот удар го гледа на местото на складирање на преработен нуклеарен отпад.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа