Американски експерт: Кина има план да ги оневозможи САД со брз удар и потоа да го окупира Тајван

Американски експерт за национална безбедност смета дека Кина смислила шокантен план за насилно заземање на Тајван, кој најпрво би вклучувал масовен напад врз Соединетите држави во духот на ненадејниот напад на Јапонија на 7 декември 1941 година.

Според проф. Ориана Скајлар Мастро, соработник на Универзитетот Стенфорд, Кина одлучи дека мора да ги погоди САД „силно и одеднаш“ за сериозно да ја оневозможи Америка и да спречи каква било реакција пред да започне инвазија на Тајван.

Мастро рече дека Кина сè повеќе ја гледа војната со САД како неизбежна, дури и неопходна, за да го заземе Тајван и да ја стави „нечесната провинција“ под контрола на Пекинг.

Таа објасни дека Пекинг сега верува дека мора да се бори и со САД ако сака да ја исполни својата долго планирана цел за инвазија на Тајван и „повторно обединување“ со копното.

Мастро верува дека најверојатниот начин на кој би се одвивал таков конфликт би бил напад во стилот на Перл Харбор врз американските сили во регионот.

Секој таков ненадеен напад, кој веројатно би ги разбеснил повеќето Американци и покрај нашата сегашна политичка поделба, би бил дизајниран да уништи што е можно повеќе офанзивни воени капацитети на САД во Индо-пацифичкиот регион, за да ги одврати операциите насочени кон запирање или пренасочување на кинеската инвазија. Тајван.

„Тоа е силен и ран удар, пред САД да одговорат“, изјави Мастро за „Сан“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа