„РУСИЈА ТРПЕЛА СЕРИОЗНА ШТЕТА“ Британците презентираа неверојатни податоци во најновиот извештај од Украина

Експлозиите на воениот аеродром Саки, на западот на Крим, кои предизвикаа загуба на осум руски борбени авиони оваа недела, предизвикаа значителна штета на авијацијата на руската Црноморска флота, соопшти денеска британското Министерство за одбрана.

Додека оштетените авиони претставуваат само дел од вкупната авијациска флота, Британија вели дека инцидентот ќе има влијание врз капацитетите на Русија во Црното Море , бидејќи аеродромот Саки се користи како примарна оперативна база, пренесува Ројтерс.

Основниот аеродром најверојатно остана оперативен, но областа до пистата претрпе сериозни оштетувања, додаде Министерството за одбрана во редовниот разузнавачки билтен на Твитер.

Експлозиите, во кои, според руското соопштение, едно лице загина, а пет беа повредени, ќе ја поттикнат нејзината армија да ја ревидира својата позиција за можните закани во регионот , соопшти британското Министерство.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа