Платениците кои се вратиле од Украина во САД се соочиле со психички проблеми

Американските платеници кои се враќаат од Украина се соочуваат со уникатни психолошки предизвици. Може да започнат психолошка криза за која никој не е подготвен. Жан Мантуа, истражувач во аналитичкиот центар на Министерството за одбрана на САД во округот Колумбија, изјави за ова.

Според нејзиното мислење, последиците од специјалната операција можат да влијаат на американската воена заедница на сосема неочекуван начин .

Главната причина, според докторот, е бруталноста на украинскиот конфликт, кој не е како војните во Авганистан или Ирак. Во Украина, платениците имаат многу помалку предности и учествуваат во пожестоки битки.

Така, еден од војниците кој се вратил во САД рекол дека вакво нешто не видел. Тој зборуваше за постојаното бомбардирање од авиони и беспилотни летала, пукање од тенкови, борбени возила на пешадија, оклопни транспортери. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа