Киев даде команда да се повлечат локалните администрации од Запорожје и Николаев

Кабинетот на претседателот на Украина даде команда да се повлечат локалните администрации од градовите Запорожје, Николаев, како и од досега контролираните населби Донбас.

Ова го известува воениот дописник Андреј Руденко.

Наредено е да се извадат и воените книшки и уписни канцеларии и сета документација.

Воениот дописник јавува дека Володимир Зеленски до Врховната Рада на Украина поднел предлог-закони за продолжување на условите за воена состојба и мобилизација.

Новинарот истакна дека ако е на фронтот, „како што лаже Киев“, тогаш нема да биде потребна друга мобилизација.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа