РУСИЈА ГО СВИКА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ – СЕ РАБОТИ ЗА НУКЛЕАРНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

осква повика на итна седница на Советот за безбедност на ОН на која ќе се разговара за ситуацијата во украинската нуклеарна централа Запорожје, која беше предмет на редовни гранатирања.

Русија сака шефот на нуклеарното набљудување на ОН, Меѓународната агенција за атомска енергија, да го информира Советот за ситуацијата.

Москва вели дека Украина е одговорна за серија напади со беспилотни летала и артилериски напади на нуклеарната локација. Последното гранатирање беше пријавено минатиот викенд.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа