Претседателот на Словенија: Ќе има војни на балканот ако за брзо не згасне конфликтот во Украина

Доколку украинскиот конфликт се одолговлекува, тензиите би можеле да го зафатат југот и Западен Балкан. Ова го изјави претседателот на Словенија Борут Пахор .

Според агенцијата Анадолу , Пахор му се заблагодарил на турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за посредничката улога на Анкара во односите меѓу Украина и Русија. Како што истакна шефот на Словенија, Турција се обидува да иницира искрен и мирен дијалог.

„Ако овој конфликт трае подолго од очекуваното, тензиите би можеле да го зафатат југот и Западен Балкан“, предупреди тој.

Пахор, исто така, истакна дека Словенија и Турција одржуваат „примерни“ пријателски односи и остануваат партнери во НАТО.

На крајот на јули, руската влада го прошири списокот на непријателски странски држави за да ги вклучи Словенија, Грција, Данска, Словачка и Хрватска. Сега Словенија не може да ангажира специјалисти од Руси во своите дипломатски претставништва и конзуларни претставништва.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа