Ова е сценариото? Кина ќе удри на Тајван а вучиќ на Косово?

Можно сценарио:
Кина чека НАТО и САД да се исцрпат малку финансиски и воено во Украина, па удираат на Тајван.
Ако тогаш и Вучиќ влезе со војска во северно Косово, ќе видиме несекојдневен настан.
Колапс на Алијансата и ЕУ, во смисла испуштање на конците од раце, губење на геостратешката контрола, на Балканот и многу пошироко.
И Трета голема светска свадба.
Ова сценарио му одговара на Путин ко грч лубеница после џогинг на 40 степени.
САД нема да може да се занимава со Косово и Балканот, оти ќе ја има Кина на вратот на Тајван.
Освен тоа, на ачик ќе останат и балтичките членки на НАТО.
Ни НАТО ќе ги брани, ни ќе може да ги одбрани.
Се чини неверојатно, но за Путин, ова сценарио ќе значи мат на целиот западен свет и неговите НЕвредности.
За повеќе совети следете го вашиот дежурен политички аналитичар, Сашо Лазански Тасевски.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа