Медведев: Внимавајте добро што правите секој обид за напад на Крим ќе го сметаме како објава за Војна на Русија

Одлуката за враќање на Крим на Руската Федерација беше единствената можна, изјави Дмитриј Медведев, заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност.

„Претседателот на Русија ја донесе единствената можна одлука да го врати полуостровот на нашата земја. Поддржан, дозволете ми да ве потсетам, од огромното мнозинство од неговите жители во строга согласност со меѓународното право“, изјави тој за ТАСС .

Оваа одлука овозможи да се зајакне Русија и да им се помогне на жителите на полуостровот.

Политичарот ги коментираше и паралелите меѓу ситуацијата во Јужна Осетија во 2008 година и враќањето на Крим во 2014 година. Според него, Руската Федерација во 2008 година ги заштитила своите граѓани кои живеат во Јужна Осетија и Абхазија.

Претходно, Дмитриј Медведев рече дека Крим засекогаш ќе остане дел од Русија, а секој обид на други земји да навлезат на полуостровот, Москва ќе го смета за објава на војна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа