Лавров: Соединетите Држави се упатија кон задушување на секоја независност

Обидите на Вашингтон да ја шири сопствената доминација се залудни и укажуваат на политика на попустливост.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ова го кажа на својот кинески колега на маргините на министерските настани на АСЕАН.

Според него, САД „се обидуваат да воспостават доминација“ веќе во нови делови на планетата.

„И секој пат кога оние што го следат ова ја разбираат залудноста на политиката според која можете да ги затворите очите пред една ситуација, една криза создадена од Соединетите држави и да очекувате дека сè ќе биде повеќе или помалку добро. Не, Американците имаат зазеде курс да ја потисне секоја независност“, рече шефот на руското Министерство за надворешни работи.

Тој како пример ја наведе ситуацијата со Тајван и Украина. Соединетите Држави ја направија Украина закана за Руската Федерација и ја игнорираа отворено нацистичката политика на Киев, која уништи се што беше руско. Така е и со посетата на Пелоси на Тајван – Вашингтон ги игнорираше сите негови принципи, придржувајќи се до кои ги убедуваше сите, самозалажувајќи се, пишува РИА Новости.

„На ист начин, во случајот со Украина, тие ги прекршија принципите на неделива безбедност, кои ги потпишаа на највисоко ниво и кои едноставно ги погазија“, рече Лавров.


Читайте больше на https://military.pravda.ru/news/1733154-amerikancy_vzjali_kurs_na_podavlenie/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа