ЗА ПРВ ПАТ! Русите претставуваат нов страв и трепет – Европа во паника

ЗА ПРВ ПАТ! Русите претставуваат нов страв и трепет – Европа во паника

Фото: Profimedia

Рускиот државен производител на оружје КТРВ објави дека за прв пат ќе ја претстави новата крстосувачка ракета Кх-69 како дел од меѓународниот форум Армија-2022

– Што се однесува до новите производи, на форумот Армија-2022 за првпат ќе ја претставиме нископрофилната, високопрецизна повеќенаменска крстосувачка ракета Х-69 – соопштија од корпорацијата. Ракетата Kh-69 е дизајнирана да уништи широк опсег на стационарни копнени цели со координати познати пред лансирањето, вклучувајќи ги и оние без радар, инфрацрвен и оптички контраст со околината.

Досег од 290 километри

– Опремен е со комбиниран систем на навигација и автоматска контрола. Максималниот опсег е до 290 километри, со брзина од 700 до 1000 km/h, во зависност од конфигурацијата. Масата на боевата глава е од 300 до 310 килограми. Може да се постави и на надворешни суспензии и на внатрешни магазини за оружје – соопштија од корпорацијата. Меѓународниот воен форум Армија-2022 ќе се одржи од 15 до 21 август во изложбениот центар Патриот во близина на Москва. Настанот е во организација на Министерството за одбрана на Русија.

БОНУС ВИДЕО: Експлозии одекнуваат низ Крим

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа