Заробениот мајор на вооружените сили на Украина „Волин“ им се извини на жителите на Донбас: Не го сакав ова

Мајорот на вооружените сили на Украина Сергеј Волински даде интервју за новинарите на Канал 1, во кое зборуваше за неговиот став кон она што се случува и кон жителите на Мариупол.

За време на разговорот со претставници на печатот, Волински рече дека сака да им се извини на жителите на Донбас и жали за бројните жртви меѓу цивилното население.

„Во никој случај не сакав да загинат цивили, за да има трагедија и човечка тага“, рече Волински.

Во исто време, украинскиот офицер додаде дека не би сакал да гледа во очите на самите жители на Мариупол поради нивниот однос кон вооружените сили на Украина.

„Па, затоа што имаат негативен став кон украинската војска. Тие добија впечаток дека сме некакви чудовишта, нелуѓе или нешто слично…“ ги објасни Волин своите зборови.

Волински беше командант на 36-та бригада на украински маринци. Тој беше меѓу оние кои решија да се предадат во фабриката Азовстал. „Волин“ веќе неколку месеци е во истражен затвор.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1734893-vsu/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа