СЕ ЗАДАДЕ БОЛЕН УДАР НА ЗАПАДОТ Ердоган и Путин се зближуваат, ЕУ и Америка се повеќе се вознемируваат

Западот е се повеќе вознемирен од продлабочувањето на економските врски меѓу Турција и Русија.

Дури и пред рускиот претседател Владимир Путин да го пречека својот турски колега Реџеп Таип Ердоган во петокот во Сочи, се очекуваше нивните тајни разговори да се фокусираат на војната на Русија во Украина и се шпекулираше дека ќе ги вклучи и напорите на Кремљ да ги заобиколи западните санкции. Сега западните влади, како што објави угледниот „Фајненшл тајмс“ во саботата, предупредуваат на зголемен ризик Турција да биде казнета доколку и помогне на Русија да избегне санкции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа