Според Министерството за одбрана на Украина, со помош на американските системи ХИМАРС, кои станаа ноќна мора за руската армија, украинската војска веќе ликвидирала повеќе од педесет магацини со муниција.

Како што е наведено во заплетот на проектот „Слобода“, најефикасни се покажаа ракетните системи за лансирање салво HIMARS и M270, пишува UNIAN.

Овие напредни ракетни системи салво веќе го сменија текот на војната во Украина, соопшти Министерството за одбрана. Со помош на системите ХИМАРС, вооружените сили на Украина секогаш ги погодуваат непријателските цели точно на целта. Еден од најновите удари со висока прецизност погоди воз натоварен со над 40 вагони.

Превезуваше руска опрема од привремено окупираниот Крим до регионот Керсон. Како резултат на тоа, работната сила се претвори во јаглен, опремата во купишта старо железо. Исто така, според разузнавачките податоци, загинале сите возачи и инженери на компанијата Руски железници.

Повеќе од еден месец украинските војници ги користат американските системи ХИМАРС. Пентагон ја пофали украинската војска за вешто користењето на овие системи додека сите се сè уште оперативни, спротивно на тврдењата на руската пропаганда.

Според извештаите, сега има 16 HIMARS во служба со вооружените сили на Украина, додека испораките на MLRS од САД продолжуваат.