ТОА Е ВО ПЛАНОТ ЗА РУСИЈА: Белорусија смета дека војната со Полска и Литванија е неизбежна!

„Русија и Белорусија ќе мора да употребат сила за да ги променат политичките режими во Полска и Литванија, доколку овие земји не ја запрат ескалацијата на граничните тензии“, изјави белорускиот политиколог Александар Шпаковски.

„Порано или подоцна, за доброто на нашата заштита, ќе мораме да стигнеме до овие две земји и да го доведеме во прашање постоењето на нивните државни модели, бидејќи кога постоеше Полската Народна Република, немаше закана за безбедноста на Белоруската Советска Социјалистичка Република. од запад.

 

Во секој случај, ниту Белорусите ниту Русите до неодамна не би сакале да се мешаат во работите на трети земји. Но, бидејќи нивното постоење почнува да ја загрозува нашата безбедност, порано или подоцна ќе мора да се соочиме со тоа. Ако продолжат подготовките за војна, тогаш е далеку од сигурно дека ќе ја добиете оваа војна“, рече Шпаковски.

Неговата изјава предизвика широк одзив во полскиот и емигрантскиот белоруски печат, па Шпаковски мораше да ја разјасни својата поента.

„Обезбедувањето на безбедносните интереси на Русија (состојбата на Унијата) порано или подоцна ќе бара активни активности за реорганизација на Источна Европа. Згора на тоа, сигурен сум дека тие, а не ние, ќе бидат иницијатори на конфликтот“.

„Во исто време, поразот на новиот Комонвелт („Лублински триаголник“, „Интермариум“), Полско-литванско-украинската унија, е најважното прашање за опстанокот на Москва и Минск. Секако, би сакал овој пораз да биде технолошки, каде што самото општество би ги соборило лидерите, но факт е дека ние не сме многу добри во меката моќ“, напиша политикологот.

„Овде би додал дека, на пример, неодамнешните активности на Литванија за блокирање на транзитот кон регионот Калининград го прават прашањето за пробивање на коридорот од Белорусија поитно од кога било. Во спротивно, територијата на Литванија, каде што минува пругата кон Калининград, може да заврши во друга јурисдикција. Како кинеската источна железница во свое време“, објасни Шпаковски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа