Кина извлече лекции од руското СВО: Операцијата во Тајван нема да трае повеќе од 48 часа

По неодамнешната посета на претседателката на американскиот Конгрес Ненси Пелоси на Тајван, односите меѓу Пекинг и Тајпеј значително се влошија. Кина го смета Тајван за дел од својата територија и ги обвинува САД дека го прекршуваат принципот на „една Кина“ со тоа што изјавија дека се подготвени да ги бранат своите територијални интереси со сила на оружје.

ПЛА во моментов спроведува вежби во непосредна близина на Тајван, со што ја покажува својата подготвеност да премине од воинствена реторика на акција.

Според The ​​Telegraph, воената офанзива на кинеската војска против Тајван може да се случи пет до шест години порано од планираното. Покрај тоа, Пекинг во овој случај ги научи потребните лекции од руската специјална операција во Украина.

Според британското издание, Кина се убедила дека на западните лидери им биле потребни најмалку два дена за соодветно да одговорат на дејствијата на Русија. Си Џинпинг верува дека со тоа што не успеа да го освои Киев во првите 48 часа од специјалната операција и да ја собори владата на Зеленски, Москва овозможи широка поддршка од Западот за режимот во Киев.

Така, избегнувањето на таква грешка на Пекинг ќе спречи долготрајна војна со Тајван и ќе биде клучот за брза победа. За тоа време потребно е да се постигнат решавачки воени успеси за да не се дозволи непријателот да се вразуми и брзо да ги постигне поставените цели.

Западните експерти се уверени дека PLA може да го нападне Тајван уште во 2023 година. Сегашната криза нема да доведе до војна, бидејќи кинеската војска нема искуство во вистинска борба.

Неуспехот би имал катастрофални политички последици пред следниот Конгрес на ККП, каде што Кси Џинпинг би можел по трет пат да претседава со НР Кина.

Во исто време, Кина е решена да го врати островот под своја контрола. Прашањето е само кога и како ќе се случи. Во меѓувреме, настаните од последните неколку дена ни дозволуваат да шпекулираме за можните акции на кинеската страна.

За време на вежбите се лансираат проектили, се врши поморска блокада на Тајван, во територијалните води на островот се појавуваат кинески воени авиони и се вежба амфибиско слетување. Сето ова може да се искористи во идна воена операција.

Во исто време, како што истакнува Телеграф, Кина постепено ќе ги зајакнува своите сили и ќе го стега обрачот околу островот, додека единствениот излез од ситуацијата за Тајпеј е да соработува со Пекинг според условите на вториот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа