СЕ УШТЕ Е ЖЕШКО ОКОЛУ ТАЈВАН! Кинеските сили го блокираа островот! На воената вежба учествуваа 100 авиони и 10 воени бродови! ВИДЕО

Кина во петокот соопшти дека повеќе од 100 воени авиони и 10 воени бродови учествувале во воените вежби околу Тајван во изминатите два дена, бидејќи најави санкции за претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, поради нејзината посета на самоуправниот остров претходно оваа недела.

Официјалната новинска агенција Ксинхуа во петокот објави дека ловци, бомбардери, уништувачи и фрегати се користат во, како што ги нарече, „заеднички операции за блокада“ што се одвиваат во шест зони во близина на брегот на Тајван, за кој Кина тврди дека е нејзина територија.

Источната команда на војската, исто така, истрела нови верзии на проектили за кои рече дека „прецизно“ погодиле неидентификувани цели во Тајванскиот теснец.

Меѓу нив има и проектили истрелани над Тајван кон Пацификот, изјавија воените офицери за државните медиуми.

Вежбите, опишани од Ксинхуа како одржани во „невиден размер“, се одговорот на Кина на посетата на Пелоси на Тајван оваа недела. Таа е највисоката американска политичарка која го посетила Тајван во последните 25 години.

Кина најави неодредени санкции против Пелоси и нејзиното семејство. Ваквите санкции се главно симболични по природа.

Во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи се вели дека Пелоси ја игнорирал сериозната загриженост на Кина и решително противење на нејзината посета. Тој ја нарече посетата на Пелоси провокативна и рече дека таа го поткопува суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина.

Кина се противи Тајван да има свои ангажмани со странски влади.

На кинескиот брег спроти Тајван, туристите се собраа во петокот за да се обидат да видат каков било воен авион кој се упатил кон областа за вежбање.

Се слушаа борбени авиони како летаат над главата, а туристите кои фотографираа скандираа: „Да го вратиме Тајван назад“, гледајќи над сините води на тајванскиот теснец од островот Пингтан, популарно сценско место.

Инсистирањето на Кина дека Тајван е нејзина територија и заканите дека ќе употреби сила за да го стави под нејзина контрола се истакнати во пропагандата, образовниот систем и медиумите на владејачката Комунистичка партија повеќе од седум децении откако се разделија страните поради граѓанска војна. 1949 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа