КИНА ВОВЕДУВА САНКЦИИ ЗА ПЕЛОСИ И Блинкен: Уште еднаш ако се донлижите до Тајван нема живи да се извлечите…..

Кинеската влада најави дека ќе воведе санкции против претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси и нејзините најблиски роднини како одговор на нејзините „злобни и провокативни дејствија“ во форма на посета на Тајван .

Пелоси инсистираше да оди во Тајван , игнорирајќи ја сериозната загриженост и цврстото противење на Кина, сериозно мешање во внатрешните работи на Кина, сериозно поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина, сериозно газење на принципот една Кина и сериозно загрозување на мирот и стабилноста на тајванскиот теснец. .

Како одговор на злонамерните и провокативни акции на Пелоси, Кина одлучи да воведе санкции за Пелоси и нејзиното потесно семејство во согласност со релевантните закони на Народна Република Кина, објави кинеската државна телевизија CGTN.

Кина се уште не прецизираше за какви точно санкции се работи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа