СПОДЕЛЕТЕ! Еве кои се двајцата хористи што протестираа затоа што власта ја цензурираше Во Борба за да и угоди на Бугарија

Кредит на Александар Методијев за острото око да го забележи во кадарот овој важен миг!
ℹ Протест на хористите, вчера на Гумење! Затоа што ги цензурираа и власта ја исфрли строфата за ,,фашистичката крв” при изведбата на ,,Во борба..”
Цела да е!
Вековит нека е Илинден!
🥁 ВО БОРБА МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ
Со векови окованa во пранги,
под ропство пишти Македонија,
појќе не трпиме бесчесни лаги,
во бој последен борци влегоа!
Во борба, во борба, во борба,
македонски народе.
За света народна слобода
со песни и радост се мрее!
Излеговме ние смели партизани,
над нас на Гоце знамето се вее,
во гори, полја и на сите страни,
фашистичка крв насекаде се лее.
Синови сме на нашата татковина,
на илинденските наследници,
строиме живот, слобода, иднина,
за, жени, деца, старци, младинци.
May be an image of 4 people and people standing
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа