ЗАХАРОВА НАСИЛНО ГО НАПАДНА ЗАПАДОТ: „Кога ги убиваа Србите и им ги извадија органите, вие чекавте во редици да ги земете“

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова изјави дека за време на вооружените конфликти во регионот, Косово и Метохија било територија на „црна“ трансплантација и „црна дупка“ во која исчезнале луѓе, а западњаците чекале во линии за примање на нивните органи.

– Ова е областа каде што луѓето се сечеа живи и им беа извадени органите за продажба на оние луѓе кои, безусловно и без намера да клеветат, така е, на Запад застанаа во редови чекајќи операција за трансплантација на органи –  рече Захарова во најновото интервју за Спутник. 

Според неа, тие органи почнале да ги добиваат кога Косово било претворено во страшна црна дупка, каде исчезнале луѓе и кои не само што биле убиени, туку тоа го правеле за да ги продадат своите органи.

Специјалниот суд за Косово беше формиран за да ги разгледа сериозните прекугранични злосторства, воените злосторства и злосторствата против човештвото извршени во периодот 1998-2000 година. во Косово и Метохија.

Причината за нејзиното формирање беше извештајот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, објавен на 7 јануари 2011 година, во кој се тврди дека припадниците на терористичката ОВК кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите биле вклучени во тешки кривични дела, како што е трговијата со дрога. , киднапирање и убивање луѓе, трговија со човечки органи

На 21 јули, Парламентот на Албанија едногласно изгласа резолуција со која се отфрлаат обвинувањата за трговија со органи за време на војната во Косово од извештајот на Советот на Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа