НЕНСИ ПЕЛОСИ СЕ ОГЛАСИ ОД ТАЈВАН: Испрати јасна порака, сите погледи кон Кина

На социјалната мрежа Твитер објави Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, која неодамна слета на аеродромот во Тајпеј, Тајван, што предизвика многу реакции.

– Посетата на нашата делегација на Тајван оддава почит на непоколебливата посветеност на Америка за поддршка на тајванската демократија. Нашите разговори со раководството на Тајван ја потврдуваат нашата поддршка за нашиот партнер и ги промовираат нашите заеднички интереси, вклучувајќи го и унапредувањето на слободен и отворен индо-пацифички регион – напиша Ненси Пелоси.

Пелоси, инаку, е највисокиот американски функционер што го посетил островот за кој кинеските претендираа во последните 25 години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа