И Еди Рама застана на страната на Србија?

Албанскиот премиер Еди Рама денеска, по повод најактуелните настани на Косово, го поздрави фактот што Приштина го одложи спроведувањето на договорот за реципроцитет за 30 дена, но нагласи и дека спроведувањето на тој договор е нејзино право и обврска. истакнувајќи дека ваквите ситуации покажуваат зошто е потребен Отворен Балкан .

Тој на заедничката прес-конференција со шпанскиот премиер Педро Санчез во Тирана оцени дека спроведувањето на договорот за реципроцитет е право и обврска на Приштина и го повика претседателот на Србија, Александар Вучиќ, да не го оправдува, како што рече, дејствија на „одредени групи на северот на Косово кои од свои причини се противат на спроведувањето на договорот“.

Рама рече и дека ваквите ситуации покажуваат зошто е потребен Отворен Балкан.

– Овие ситуации не покажуваат дека нашиот пристап кон Србија и политиката на зближување и дијалог е погрешен. Овие ситуации покажуваат зошто е потребен Отворен Балкан и зошто Косово треба да дојде и да седне на масата Отворен Балкан – рече Рама.

„Ја поддржувам владата во Приштина 100 проценти“

Рама додаде дека 100 отсто ја поддржува владата во Приштина и го поздрави одложувањето на спроведувањето на договорот за 30 дена, пренесува Euronews Albania.

– Ги повикувам властите во Белград и претседателот Вучиќ да не даваат никакви оправдувања или алиби за одредени групи на северот на Косово, кои од свои причини се противат на спроведувањето на договорот – рече Рама.

Според Еуроњуз Албанија, Рама разговарал и за Косово со Санчез и посочил дека Шпанија и Албанија имаат различни ставови за тоа прашање, пишува Albanian Daily News.

– Шпанија има поинаков став за Косово, од причини кои се поврзани со самата Шпанија и кои немаат никаква врска со каква било дискриминација или предрасуда кон албанската заедница на Косово и нивните права, но разговаравме, уште повеќе во контекст Ситуацијата што беше неразумна синоќа ескалира, бидејќи Владата на Косово е обврзана да ги спроведува договорите со практикување на територијален суверенитет што произлегува од независноста – рече Рама.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа